ŠTETNOST BUHA ZA PSE: Nevidljivi neprijatelj naših ljubimaca
Buhe su paraziti koje su tijekom vremena postale sinonim za neugodu i iritaciju kod pasa, ali njihova štetnost prelazi granice običnog svrbeža. Ove male, gotovo nevidljive životinjice mogu izazvati niz zdravstvenih problema, od blage iritacije kože do ozbiljnih alergijskih reakcija i bolesti koje ugrožavaju život psa.
U ovom blogu ćemo istražiti sve aspekte štetnosti buha za pse, naglašavajući važnost prevencije i liječenja kako bi naši četveronožni prijatelji ostali zdravi i sretni.
Što su buhe?
Buhe su sitni, smeđi ili crni insekti bez krila koji se hrane krvlju sisavaca. Poznate su po svojoj nevjerojatnoj sposobnosti skakanja na velike udaljenosti u odnosu na svoju veličinu, što im omogućava da lako prelaze s jednog domaćina na drugog.
Najčešća vrsta buha koja napada pse je Ctenocephalides felis, iako su mačje buhe one koje najčešće infestiraju pse. Unatoč tome što su male, buhe mogu uzrokovati značajne probleme zbog svog brzog razmnožavanja i otpornosti na različite uvjete.
Kako buhe utječu na pse?
1. Iritacija kože i svrbež
Kada buha ugrize psa, ona ubrizgava malu količinu sline u kožu domaćina kako bi spriječila zgrušavanje krvi. Ta slina često izaziva intenzivan svrbež i iritaciju kože. Psi reagiraju na ugriz buhe grebanjem, lizanjem i grizenjem pogođenog područja, što može dovesti do stvaranja rana, ćelavih mjesta i sekundarnih infekcija.
2. Alergijski dermatitis izazvan buhama (FAD)
Neki psi razvijaju alergiju na slinu buhe, što može izazvati ozbiljniji oblik iritacije poznat kao alergijski dermatitis izazvan buhama (Flea Allergy Dermatitis – FAD). Ova alergija može uzrokovati intenzivan svrbež, crvenilo, osip, a ponekad i gubitak dlake. Psi s FAD-om mogu patiti od stalne nelagode, što negativno utječe na njihovu kvalitetu života. Liječenje FAD-a često zahtijeva medicinsku intervenciju, uključujući korištenje antihistaminika, kortikosteroida i specifičnih tretmana protiv buha.
3. Anemija
U slučajevima teške infestacije, osobito kod štenaca ili starijih pasa, buhe mogu uzrokovati anemiju zbog gubitka krvi. Buhe se hrane krvlju domaćina, a kada ih je veliki broj, mogu uzrokovati značajan gubitak krvi. Simptomi anemije uključuju slabost, letargiju, blijede desni i ubrzan puls. Anemija izazvana buhama može biti potencijalno smrtonosna ako se ne liječi pravodobno.
4. Infekcije i parazitske bolesti
Buhe su poznate po tome da prenose razne parazitske bolesti. Jedan od najčešćih parazita kojeg buhe prenose je trakavica Dipylidium caninum. Psi mogu dobiti trakavicu gutanjem zaražene buhe prilikom češkanja ili lizanja. Trakavice uzrokuju probavne probleme, mršavljenje i nelagodu u trbuhu kod pasa.
Osim trakavica, buhe također mogu biti krivci za bakterijske infekcije poput Bartonella henselae, bakterije koja uzrokuje bolest mačje ogrebotine, koja može utjecati i na pse i na ljude. Buhe također mogu prenijeti bakteriju Rickettsia, koja uzrokuje bolest poznatu kao rikecioza, potencijalno opasnu bolest koja zahtijeva hitno liječenje.
5. Psihološki stres
Osim fizičkih problema, buhe mogu izazvati i psihološki stres kod pasa. Kontinuirani svrbež, nelagoda i nemogućnost da se oslobode buha mogu uzrokovati anksioznost i promjene u ponašanju kod pasa. Psi pod stresom mogu postati agresivni, nemirni ili čak povućeni, što može narušiti njihov odnos s vlasnicima i drugim životinjama u kućanstvu.
Prevencija i liječenje
Prevencija buha je ključna kako bi se izbjegli svi navedeni problemi. Postoji nekoliko metoda prevencije koje su se pokazale učinkovitima:
1. Redoviti tretmani protiv buha
Na tržištu postoje brojni prirodni proizvodi za prevenciju buha, uključujući esencijalna ulja, biljne ogrlice, prirodne sprejeve i šampone. Esencijalna ulja, poput lavande i eukaliptusa, često se koriste zbog svojih repelentnih svojstava i lako se nanose na kožu psa, pružajući dugotrajnu zaštitu.
Biljne ogrlice također pružaju kontinuiranu zaštitu, dok su prirodni sprejevi i šamponi odlična opcija za kontrolu buha na prirodan način.
Jedna od učinkovitih metoda za suzbijanje buha na kućnim ljubimcima je premazivanje ljubimca hladno prešanim kokosovim uljem; buhe će se ugušiti. Isti učinak postiže se i običnim šamponom. Važno je ljubimca temeljito našamponirati, pri čemu nije nužno koristiti specifičan šampon za buhe, već je ključno da se šampon dobro zapjeni. Pjenu treba ostaviti da djeluje 15 minuta prije ispiranja, čime se osigurava uništavanje buha. Kombiniranjem ovih metoda, moguće je učinkovito ukloniti buhe s kućnih ljubimaca.
2. Dijatomejska zemlja (food grade)
Poznata po svojem prirodnom podrijetlu, sastoji se od fosiliziranih ostataka drevnih algi, što joj daje izrazito fine, abrazivne čestice. Kada se koristi u borbi protiv buha, te čestice prodiru kroz zaštitni vosak na površini egzoskeleta buha, uzrokujući njihovo isušivanje i smrt u roku od 48h. Njome pospemo psa izbjegavajući područje oko njuške i očiju. Osim što je učinkovita, dijatomejska zemlja netoksična je za ljude i kućne ljubimce, što je čini sigurnom alternativom kemijskim insekticidima. Može se upotrebljavati i za tretiranje okoline u kojoj boravimo. Redovito usisavanje nakon uporabe pomoći će u uklanjanju mrtvih buha i ostataka zemlje, čime se dodatno smanjuje rizik od ponovne zaraze.
3. Čišćenje okoliša
Osim tretmana psa, važno je redovito čistiti okoliš u kojem pas boravi. Buhe polažu jaja u okoliš, uključujući tepihe, namještaj, pseće krevete i druge površine. Redovito usisavanje, i pranje posteljine može značajno smanjiti rizik od infestacije buhama.
4. Redovita kontrola dlake
Redoviti pregledi dlake psa, osobito nakon boravka na otvorenom, pomažu u ranom otkrivanju buha. Koristite češalj za buhe kako biste provjerili prisutnost buha i njihovih izmeta, koji izgledaju kao male crne točkice na koži psa.
Zapamtite…
Buhe su mali, ali vrlo štetni paraziti koji mogu izazvati niz ozbiljnih zdravstvenih problema kod pasa. Od iritacije kože i alergijskih reakcija do prijenosa opasnih bolesti, buhe predstavljaju stalnu prijetnju zdravlju naših ljubimaca. Preventivne mjere, redovito čišćenje i tretmani ključni su za zaštitu pasa od ovih neugodnih nametnika.
Ako sumnjate da vaš pas ima buhe, odmah poduzmite potrebne korake kako biste osigurali njegovu sigurnost i dobrobit. Ne zaboravite da je zdrav pas sretan pas, a prevencija buha važan je korak ka održavanju zdravlja vašeg četveronožnog prijatelja.
ALERGIJE KOD PASA
KAKO IM POMOĆI S KOLOIDNIM SREBROM?
Alergije su česta pojava kod pasa i mogu značajno utjecati na njihovu kvalitetu života.